Joomla GEN(e)TR

Bu habere oy verin
(8 oy verilmiş)

Nereden çıktı bu GENTR diyenlerin çokluğunu farkediyorum. Her ne kadar zamanla, alıştıra alıştıra gelmiş olsak da ne gerek vardı bu Joomla Portalına diyenler hayli fazla diye düşünüyorum. GENTR nereden çıktı, CMSTÜRK nereye gitti...belki de bu sorulara hazırlanmak gerektiğini düşündüm.

İsterseniz alan adı olarak joomla.gen.tr'nin hikayesine bir bakalım.

İSİM OLARAK JOOMLA.GEN.TR

Joomla.GEN.TR aslında Joomla konusunda oldukça eski. Hatta bu yazıyı okuyanların bir çoğunun Joomla!'dan haberi yokken Joomla.GEN.TR vardı. Üstelik Joomla tarafından verilmiş bir yetki ile yayındaydı.

Alan adı olarak ilk defa Joomla 1.0 kararlı sürüm hazırlıkları yapılırken, isminin duyulmasıyla tescil edildi. Ardından bir süre joomlaturk yönetiminde yarı portal, bir süre Akar olarak benim yönetimimde gelişmiş portal hazırlığında kaldı. O dönemleri bilenler hatırlayacaklar, Joomla! Projesinin Çeviri Partnerliği diye bir statüsü vardı. Joomla.GEN.TR işte o dönemde Joomla Partneriydi. Aslında Türkiye'de Joomla!'nın bugüne kadar yalnızca 2 partneri oldu, biri joomla.gen.tr, diğeri ise joomlaturkiye.org...başka da olmadı. Joomla Türkiye lafı, tanımı, o zamandan gelmiş ve artık hikaye olmuştur. Bu konuya başka bir yazıda değineceğim.

YENİLENME HİKAYESİ

Birkaç sene boyunca kısmi yayınlarla gözüken joomla.gen.tr üzerinde bizim tasarrufumuz 2006 yılında bitti. Ardından alan adı 2010 başında düşürüldü. Aynı sene alan adı yeniden tescil edildi. Tescil hikayesi de ilginçtir, belki başka bir yazıda da ona değinirim.

Joomla.GEN.TR yeniden elimize ulaşmış olunca, Enes Aydüz ile uzun süredir planladığımız portal projesini yapmanının zamanının tam olarak geldiğine kanaat getirdik. Böyle bir projeye hem Türk Joomlacılarının hem de tatmin açısından bizim ihtiyacımız vardı. Malum ki forumlarda istediğiniz her türlü paylaşım ve etkinliği organize etmeniz oldukça zor. Ayrıca forum yapısı gerçek anlamda kalıcı ve erişilebilir paylaşımlar için yeterli olmuyor.

Projelendirmeyi yapmamız birkaç ay sürdü diyebilirim. Gerçekten de iyi bir projelendirme gerçekleştiğine inanıyorum. Şu anda tamamını yayında görmediğiniz ve kısmen sürpriz olan yan projeleriyle birlikte Joomla.GEN.TR kısım kısım yayın alınacak olan muazzam bir proje şeklinde planlandı.

JOOMLA PORTALININ NE FARKI VAR?

Joomla.GEN.TR ilk defa gerçek anlamda Joomla odaklı profsyonel bir proje olarak ortaya konuyor. Sistemin profesyonl yapısı, amatör ruhumuzu etkilemeyecek ama yarlılık ilkemize daha fazla hizmet edecek şekilde dizayn edildi. Joomla.gen.tr portal ve yan projelerinde gezinirken, belki tanıdığınız bir ekibin beklenmedik şekilde reklam alanları oluşturduğunu görecek, ummadığınız yerde ürün önerileri ve yönlendirmeleriye karşılacaksınız. Hatta doğrudan hizmet ya da ürün satın alacağınız alanlarda kısa sürede ihtiyaçlarınızı karşılayacaksınız, daha evvel alamadığınız türde destek alabileceğiniz alanlar bulacaksnız. Bunların, bir üretkenliğe devamlılık pompaladığını farketmeniz elbette kolay olacak.

Doğrusunu söylemek gerekirse, bizim amatör ruhumuzu koruyarak profesyonel bir projelendirme yuapabileceğimizi farketmemiz epeyce uzun sürdü. Keyfinizi de kesinlikle sizler sürecekiniz.

Hepimiz için hayırlı olması dileklerimle bu yazıya ara veriyorum.


Bir Sonraki "Joomla GEN(e)TR 2" Başlıklı Yazıda:

  • PEKİYİ CMSTÜRK?
  • BETADA NELER VAR?
  • SONRA NELER OLACAK?
    Aytuğ AKARAytuğ Halil AKAR
    2005 yılında Mambo ile tanıştı ve en büyük proje sitesini HTML'den Mambo'ya aktardı. Joomla!'ya Mambo'dan göçü anlatan ilk Türkçe kaynağı oluşturması ve Joomla Partnerliği'nde Türkçe çevirileri ile tanındı. 2006 Aralık ayında bir grup arkadaşıyla CMSTÜRK'ü kurdu, aynı ekip ile 2008 yılında Joomla Kitabını yazdı, 2010 yılında Joomla Portalı'nın temellerini attı. 2012'de Joomla Derneği Kurucu Yönetim Kurulunda Başkan olarak yer aldı. HTML, CSS, PHP biliyor, Notepad++ ve Firewoks kullanıyor. Uluslararası faaliyet gösteren bir organizasyonda görevli. Evli, baba, Uluslararası İlişkiler AÖ öğrencisi, Joomla Profesyoneli.

    yazarın diğer yazıları >>