Joomla İle Blog Sitesi - Bölüm 2

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Bir önceki yazımda blog sitesi için neden Joomla! kullanmamız gerektiğini anlatmaya çalıştım. 2007 yılından itibaren kişisel blog sayfam için Joomla! alt yapısını kullanıyorum ve kullanmaya devam ediyorum. Bu yazıda da neden Joomla! kullanmanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatarak sizi ikna etmeye çalışacağım.

Sınırsız Eklenti Olanağı

Joomla! standart kurulumu sizin düşündüğünüz blog sitesi için istediğinizi karşılayamayabilir. Joomla! eklenti açısından en fazla eklentiye sahip olan sistemlerden biridir. Gelişmiş eklenti dizininden kullanmak istediğiniz özelliklere göre dilediğiniz eklentileri bulabilirsiniz. Blog, yorum, sosyal paylaşım sitelerine bağlantı ve benzeri blog ihtiyaçlarınız için eklentilerinizi bulabilirsiniz.


Birçok Tema Mevcut

Joomla! diğer sistemlere göre tema açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Tema üreticileri ayda en az bir kere yeni temalar üretmekte ve bu üretimi arttırmaktadır. Geniş tema arşivinden istediğiniz özelliklere uygun temalar bulabilirsiniz.

Temaları Özelleştirme

Joomla! temaları CSS ve HTML yapısı itibariyle düzenlenmesi oldukçta kolaydır. Çok az CSS ve HTML kullanımına dair bilgileriniz varsa blog siteniz için istediğiniz temayı ortaya çıkartabilirsiniz. Renk, tema genişliği, içerik sayfa genişlikleri, tema parametreleri gibi birçok özelliği ayarlayabilirsiniz.

Joomla! ile Blog Sitesi Hazırlamanız İçin 3 Seçeneğimiz Var

Joomla! - Ücretsiz Eklentiler

Eğer düşük bütçeli bir blog sitesi düşünüyorsanız Joomla! hali hazırda ücretsiz olarak dağıtılan CMS sistemidir. Bunun dışında ihtiyaçları karşılayabilmek için ücretsiz haber bileşeni, yorum bileşeni, resim bileşenleri bulabilirsiniz.

Joomla! - İçerik Eklentileri - Eklentiler

Aslına bakarsanız bölümümüzde düşük bütçe ve Joomla! ile dilediğimiz sistemi oluşturmamıza imkan sağlar. FlexiContent, K2, Jseblog gibi içerik sistemleri Joomla! ile blog sistemi hazırlamanızı kolaylaştırır. Bu bileşenlerin yanı sıra yorum bileşeni ve resim eklentileri kullandığınız taktirde Joomla! blog siteniz hazır hale gelecektir.

Joomla- Blog Bileşeni

Blog sitenizi oluşturmanız için ücretli olarak oluşturulan Blog Bileşenleri bulunmakta ve geliştirilmeye devam edilmektedir. Bu blog bileşenlerinin başında EasyBlog bileşeni tam fonksiyonlu olarak isteğinizi karşılayacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak yukarıdaki yazıyı okuduğunuzda aslında Joomla! ile blog sitesi hazırlamanın çok zor olmadığını ve aktif Joomla! kullanıcısı iseniz başka sistemlere ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Ek bilgi olarak kişisel blog sitemde kullandığım modül ve bileşenleri size söylemek isterim.

Son Yorumlar Bileşeni ve Modülü : Jcomments
Popüler Yazılar : mod_minifrontpage
E-posta Ekle Modülü : Acajoom
Hakkımda Modülü : mod_minifrontpage
Tavsiye Siteler ve Bağlantılar Modülü : mod_allweblinks
Tab Uygulama Eki : mod_2j_tabs