En İyi Siteleri Oylarken Nelere Dikkat Etmeli?

En iyi siteler için vereceğiniz oy, o ayki yarışa büyük oranda etki etmektedir. Bunun için oy verirken özen göstermeye dikkat etmeniz, yarışın neticesinin belirlenmesinde pay sahibi olacağınızı bilerek oy kullanmanız, elbette bu yarışın kalitesini belirleyecektir.

En iyi sitelerde oylamalar ay boyunca devam etmektedir. Bu zaman zarfında tüm siteleri rahatlıkla inceleyerek oylayacak vakit bulabileceksiniz. Her sitenin tüm kriterlerinde oy kullanabileceksiniz. Oylamalar siteyi tercih etme değil, sitenin belirli kriterlerdeki durumunu değerleme şeklinde olacak.

1 ile 5 yıldız arasında değerleme yapılmaktadır. 1 yıldız, o kriterdeki en düşük oydur. Bir kriter için hiç oy kullanmamanızın o kritere etki etmeyeceğini, kullandığınız oyun ise bir değeri olacağını unutmayın. Dolayısıyla bir kritere oy vermemek, düşük değerleme yapan ya da yüksek değerleme yapan karşısında kayıp demektir. Düşük seviyede bir değerleme, yüksek seviyede değerlemeyi hakkettiğini düşündüğünüz site için olumlu bir hareket olur.

5 kritere yıldız vererek değerleme yapabilirsiniz:

Tasarım

Sitenin görsel olarak sizi tatmin edişine göre vereceğiniz değeri belirlemelisiniz. Biraz daha profesyonel bakıyorsanız tasarım hatalarını da bu değerlendirmeye dahil edebilirsiniz.

Kullanılabilirlik

Site kendi içeriği için kolay yönlendirme yapıyor mu? Sağladığı özellikleri kullanmada herhangi bir zorluk, aradığınızı bulmakta güçlük yaşanıyor mu?

İçerik Kalitesi

Site yayın amacını taşıyan içeriğine özen göstermiş mi? İçerik özgün, doğru yazıma sahip ve anlaşılabilir mi?

Site içi SEO

Sitenin dolaşım, etiketleme, hedef kelime kullanımları, meta etiketleri, başlık ve bağlantı yapısı yeterli mi?

Tekrar etmek gerekirse, beğendiğiniz siteyi oyladıktan sonra beğenmediklerinizi de oylamak, beğendiğiniz siteye katkı sağlar.

Oylama kriterlerindeki Tarayıcı Uyumu ve Genel Değerlendirme başlıkları Nisan ayından itibaren kaldırılmıştır.

Keyifli yarışlar, keyifli seyirler.

 

İSTATİSTİKLER

Bugün43
Dün97
Bu ay4406
Bugüne kadar2462364