Omega Teması ve Delta

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Uzunca bir zaman oldu joomla.gen.tr'de paylaşım yapmayalı ama bilmenizi isterim ki gönlüm hep buralarda oldu. İşlerimin tahmin ettiğimden çok daha zorlu geçmesi istemsiz bir ayrılığa itti ve ne yazık ki biraz uzun süren bir ayrılık oldu.


Daha önceki yazılarımızda panels eklentisine devam edeceğimizi söylemiştik ama gerek kopukluk olması hasebiyle planladıklarımı unutmuş olmam gerekse de son zamanlarda web dünyasında dikkat çeken bir değişikliğin Omega temasıyla Drupal'e gelmiş olması Omega temasını tanıtmam için beni zorluyor adeta.


Bilenler bilir, daha evvel sürekli olarak Fusion temasını önerirdim ve en iyisi olduğunu söylerdim, ancak HTML 5'in web hayatının her alanına hızla girmesiyle Drupal'de bu açığı kapatacak bir tema geliştirildi. Aslında bu yönde geliştirilen tek tema değil ama bence en iyisi. Bunun başlıca nedeni ise Delta ile sorunsuz çalışıyor olması ve block alanı ekleme, çıkarma konusunda oldukça gelişmiş özelliklere sahip bir tema olması Omega temasının.

Omega, ayrıca responsive yani adaptasyon özelliği taşıyor ve ekran çözünürlüklerini göre genişleyip daralabiliyor. İnternet Explorer tabii bu konuda gene eksik, tıpkı diğer hemen her türlü konuda olduğu gibi. Ne yazık ki İnternet Explorer 8'de bu özelliği kullanamıyorsunuz. Ama diğer gelişmiş tarayıcılarda sorunsuz şekilde siteniz için ayrıca mobil tema yazma derdinden kurtuluyorsunuz bu sayede.


Delta eklentisi aynı temanın bir çok varyasyonuna sahip olmanızı sağlar. Mesela içerik türü spor olan sayfaların görüntülenmesinde farklı bir logo kullanmanıza olanak verir. Ama tabii delta tek başına hiç bir işe yaramaz. Ancak context eklentisi ile kullanılırsa bir işlev sağlar.


Bunların hepsine detaylı ve resimli olarak değineceğim. Umarım bir daha uzun ayrılıklar yaşamak zorunda kalmayız.


Selamlar..