Kullanıcı Kaydında Yönetici Onayı

Bu habere oy verin
(3 oy verilmiş)

Joomla Üye Kaydında Yönetici OnayıBu anlatım Joomla!'nın 1.6, 1.7, 2.5 serilerine uygundur. Joomla üye kayıt işleminde onayı yöneticiye bırakabilir miyiz? Yani bir üye kaydolduğunda etkinleştirmeyi kendi değil site yönetici yapacak şekilde ayarlayabilir miyiz? Joomla! 1.6 serisinde Joomla!'ya eklenen bu geliştirme ile kullanıcı kayıt işleminde hesap etkinleştirmesini farklı şekilllerde ayarlayabilirsiniz.

Özelliğin kullanımı, Kullanıcı Yöneticisinde Seçenekler alanında bazı ayarlar ile mümkündür. Ayarlar Yeni Kullanıcı Hesap Etkinleştirmesi açılır kutusundan seçilerek değiştirilebilir:

  • Hiç - Etkinleştirme gerekmez. Kullanıcı, kayıt işlemi sonrası doğrudan üye girişi yapabilir.
  • Kendi - Kayıt olan kullanıcı, hesabını etkinleştirebilmek için, etkinleştirme anahtarı ve bağlantı içeren bir etkinleştirme postası alır.
  • Yönetici- Hesap etkinleştirmesini yöneticinin tamamlayabilmesi için gerekli seçenektir. Şu aşamalar gerçekleşir:
    • Kayıt şlemi sonrasında kullanıcı hesabını etkinleştirmek üzere bir bağlantı ve anahtar içeren e-posta alır.
    • Kullanıcının e-posta doğrulaması gerçekleştikten sonra, sistem mesajlarını alma özelliği açık olan tüm kullanıcılar (yöneticiler), bir kullanıcı e-posta doğrulamasının gerçekleştiği ve etkinleştirme talebinin olduğuna dair e-posta alırlar. Bu e-posta, hesabı etkinleştirecek anahtarı bulunduran bir bağlantı içerir.
    • Yönetici kullanıcının hesabını etkinleştirdiğinde, kullanıcı artık oturum açabileceğine dair bir bilgi postası alır.