Neden Joomla! Kullanıyorum ?

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

İlk Joomlaya başladığım tarih sanırım 2006 yıllarının sonlarına doğruydu. Bulunduğum halkoyunlarına ait internet sitesinde Mambo kuruluydu. Siteyi yeniden yapmak istiyorduk ama bu yeni site nasıl olacaktı karar veremedik. Mambo'nun miladının dolduğunu ve Joomlaya geçiş yaptığını öğrendim.

2006 yıllarının sonlarına doğru Joomla kullanan sayısı oldukça azdı. Tabi Mambo gibi bir sistemden çıkıp Joomla gibi yeni bir sisteme geçiş aşaması kolay olmadı. Bu nedenle Joomla Türkçe destek konusunda sıkıntılar vardı. Hatta uzun bir süre Mambo ve Joomla 1.0 sürümüyle gelen "Rhuk Solarflare II" temasıyla siteler hazırlanıyordu.

Bu dönemlerde CMSTURK ile tanıştım ve Joomlayı geliştirmeye devam ettim. Aslına bakarsanız ben kendimi geliştirmeye devam ederken Joomlada çok hızlı bir şekilde kendini geliştirmeye devam ediyordu. Bunun en güzel örneğini günümüze bakarak söyleyebiliriz. En fazla tema , modül , uygulama eki , Türkçe dil sürümleri olan başka bir İYS sistemi söylemek çok zor.

Joomlanın bu kadar gelişmesindeki en önemli etkenlerden biri Open Source (Açık Kaynak) olarak dağıtılan ücretsiz İYS olmasıdır. Tabi bunun yanında dünya çapında milyonlarca gönüllü ve profesyoneller tarafından geliştirilmeye devam edilmektedir.

Joomlamızın diğer sistemlere göre farklı ve gelişmiş etkilerinden biride geniş tema arşivine sahip olması ve yönetim merkezinden kur kullan mantığı ile çalışıyor olmasıdır. Joomla tema olarak araştırma yaptığımızda binlerce farklı sektörlerde temalar bulunabilir. (bkz : tema.joomla.gen.tr)

Dedik ya Joomla sadece amatör kullanıcılar için değil profesyonel kullanıcılar tarafından da en çok kullanılan sistemlerden biridir. 2007 yılının başından beri Joomla Profesyoneli olarak geçimimi sağlıyorum ve Joomlanın Kurdu oldum desem yalan olmaz . Hazırladığım tüm siteleri Joomla sistemi kullanılarak hazırladım.

Kurumsal kullanıcılar açısından da oldukça önemli bir İYS'dir. İnternet sitesi hazırladığım müşterilerimle anlaşma imzalarken ya da yapılan telefon görüşmelerin de en dikkat çektikleri kısım "Eğer taraflar arasında herhangi bir problem olursa ülkemizde bunu düzeltebilecek Joomla Profesyonelleri mecvut" ibaresidir. Bu ibare müşterinizle karşılıklı olarak güven sağlamasına imkan sağlar ve sizinle çalışmakta bir problem olmadığı kanısına varır.

Gelelim 2011 yılına. Dünya Çapındaki İYS kullanıcıları tarafından Joomla Yılın En İyi İYS sistemi seçildi. İkinci sırada Drupal , üçünsü sırada Wordpress bulunmakta.

Bundan sonraki derslerimizde Joomla hakkında Püf Noktaları yayınlayarak devam edeceğim. İlk yazımızda Joomla'yı neden bu kadar kullandığımı ya da sevdiğime değinmek istedim.

*Not : İYS : İçerik Yönetim Sistemi