Joomla Güvenli Olmayan Eklentiler

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Joomla eklentiler dizininde listelenmiş ve Joomla dizinine eklenmek istememiş veya kabul edilmemiş eklentiler ile birlikte Joomla 3. parti eklentilerin tahmini sayısı 10.000 ' e yaklaşmıştır. Sadece Joomla eklentiler dizininde 8850 eklentinin var olduğunu düşündüğümüzde 10.000 sayısının doğruluğu ortaya çıkabilir. Bu kadar çok eklentinin var olması da Joomla kullanıcılarına zarar vermek isteyenler veya eklentinin güvenli olmadığını ispatlamak isteyenler tarafından yapılan çalışmalar Joomla sitelerine zarar vermektedir.

Joomla Açıkları Olan Bir CMS Mi?

Hayır. Joomla çekirdek yapısı devamlı kontrol altında olduğu için güncellemeleri takip ettiğiniz sürece açıkları olmayan bir içerik yönetim sistemi'dir. (3. Parti eklentiler harici)

Neden Eklentiler Güvenli Olmuyor?

Joomla gönüllü geliştiricileri ve kullanıcıları tarafından ilerleyen bir oluşumdur. Aralarında bir TÜRK arkadaşımız olan ERCAN ÖZKAYA (pentacle) 'nın da bulunduğu 282 gönüllü geliştirici ve sayısı tahmin edilemeyen kullanıcıya ve geliştiriciye sahiptir. Gerek geliştiriciler gerekse kullanıcılar Joomla'ya katkı sağlamak veya kendi ihtiyaçlarına çözüm bulmak için 3. parti eklentiler yazarlar. Olası güvenlik açıkları veya hatalar nedeni ile Joomla güncellenirken 3. parti eklentiler gönüllülük anlayışı nedeni ile güncel olamayacağı içindir ki, güncel olmayan eklentiler güvenlik açıkları oluşturabilmektedirler.

3. Parti Eklentilere Güvenmelimiyim?

Eklentinin yayınlanma ve güncellenme tarihleri ile eklenti hakkında yapılan yorumlar o eklenti hakkında bilgi almanızı kolaylaştıracağı gibi güncellenip güncellenmediğini öğrenmenizi sağlar. Güvenlik açıklarından korunmak için güncel eklentileri tercih etmelisiniz. Bunları öğrenmek için Joomla Resmi Eklentiler, Joomla.gen.tr Eklentiler dizinine bakabilir veya forum sayfalarımıza sorarak bilgi alabilirsiniz.

Joomla Güvenli Olmayan Eklentiler?

Güvenli olmayan eklentilerin güncel listesine buradan ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkacak sayfa da bulunan tablo'da yer alan; Extension (Eklenti İsmi) , Details (Açığın bulunduğu yer, yöntem ve açıklaması) ,  Date Added (Açığın eklenme tarihi) , Extension Update Link & Date (Eklentinin açıktan sonra güncellenip güncellenmediği hakkında bilgi ve açığı kapatmak için gereken yamaya ulaşabilirsiniz) başlıkları altından bilgi alabilirsiniz. (Güvenli olmayan eklentiler listesi tüm eklentileri içermemektedir. Güvenlik açığının olduğunu düşündüğünüz eklentileri buradan joomla.org'a veya direk bize ulaştırarak bildirebilirsiniz.)