Joomla Derneği Kuruldu, Nasıl Oldu?

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

5 Şubat günü büyük bir coşku ile 7.'sini gerçekleştirdiğimiz Joomla İstanbul Sohbetleri'nde, Joomla 2.5 ve Joomla Tema sunumlarının ardından, bu günü ayrıcalıklı bir gün olarak tercih ederek aramıza katılan Joomla severlere bir sürpriz şeklinde duyurmuştuk. Sizler için sürpriz, bizler için büyük mutluluk olan Joomla derneğinin kuruluş haberini ayrıca bu köşeden de bildirme ve gelen bazı soruları cevaplama gereği hissettim.

Türk Joomla kullanıcıları ve Türk Joomla geliştiricileri de artık dünyada eşi az bulunan bir kuruluşa, Joomla derneğine kavuştu. Kullanıcı ve geliştiricileri bir çatı altında buluştururken, belirli noktalarda ayrı ayrı ilgilenmeyi planlayan Joomla Derneği, Joomlacıların yakinen tanıdığı Joomla yönetici ve geliştiricileri tarafından geçici yönetim kurulu ile faaliyete geçti.

Joomla Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği hakkında akla ilk gelebilecek soruların cevaplarına değinerek akıllardaki soru işaretlerini giderelim. Böylece elimizde ne var, dernek oldu da ne oldu, ne işe yarayacak, bir avuç kişi kulüp mü kurdu yoksa gerçekten derneğimiz mi var anlayalım.

Joomla Derneği KurulduKısaca "Joomla Derneği"

Tam Adı ile "Joomla Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği"

Joomla Derneği Nedir?

Joomla derneği, Joomla kullanıcı ve geliştiricilerine, dolayısıyla web yayıncılığına tecrübe, eğitim ve sosyal anlamda katkı sağlamak, faaliyetlerini yurt içinde ve yurt dışında sürdürmek üzere, ilk etapta halen irtibatlı olduğu 50'den fazla ilde ve ardından diğer illeri de kapsayacak şekilde faaliyet göstermek üzere kurulmuş bir dernek oluşumudur.

Dünyada İlk ve Tek mi?

Joomla derneğinin Fransa'daki bir dernek dışında bilinen örneği bulunmuyor.

Joomla Derneği Amacı Nedir?

Dernek, web tabanlı bir içerik yönetim sistemi olan "Joomla!" isimli açık kaynak kodlu özgür yazılımın Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerindeki kullanıcı ve geliştiricileriyle ortak çalışmalar tesis etmek, yazılımın gelişimine, kullanıcıların bilgi düzeyine, genel olarak web yayıncılığına katkı sağlamak çerçevesinde çalışmalar yürütmek, Joomla içerik yönetim sisteminin Türkiye’de Türk kullanıcılar adına varlığını sağlamak ve devam ettirmek, bu amaç ile çeşitli organizasyonlar, çalıştaylar, eğitim ve uygulama programları ile kullanım ve geliştirmeyi teşvik eden kampanyalar düzenlemek, aynı çerçevedeki benzer faaliyetlerde katılımcı olmak, bu çalışmalarda Türk kullanıcıların temsil kabiliyetini ve proje gücünü arttırmak amacı ile kurulmuştur. (Tüzükten)

Joomla Derneği Nerededir?

Joomla Derneği İstanbul merkezli olarak, birden fazla ilde faaliyet gösterecek çok şubeli yapıda kurulmuştur. Derneğin İstanbul Başakşehir'de yer alan genel merkezi şu anda geniş katılımlı faaliyetler için uygun olmayıp, daha çok ilan edilecek tarihe yetiştirilmek üzere geçici olarak kiralanmıştır. En kısa zamanda makul şartları karşılayan bir yer tesis edilerek faaliyetlerin başlaması sağlanacaktır. Bu noktada maddi ya da lojistik katkı sağlamak isteyenler dernek yetkilileri ile irtibata geçebilir.

Joomla Derneğine Nasıl Üye Olacağım?

Joomla Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği, Genel Kurul Üyeliği ve Fahri Üyelik olarak iki türde üyelik içerir. Genel Kurul Üyeleri faaliyetlerde aktif olarak görev alır ve aidat öderler. Genel Kurul Üyesi başvuruları dernek genel merkezi ve şubeleri ile temsilciliklerinden yazılı olarak alınır. Fahri üyeler ise şu andaki Joomla topluluk faaliyetlerimize (7. Joomla İstanbul Sohbetleri Buluşması gibi) katılanlar gibi serbest aktiviteye sahiptir ve yalnızca dilerlerse aidat ödeyebilir ve bağış yapabilirler. Fahri üyelikler dernek tarafından şahıslara ve tüzel kişiliklere verilebilir ya da dernek genel merkezi, şube ve temsilcilikler ile derneğin resmî internet sitesi olan joomla.org.tr üzerindeki ilgili form vasıtasıyla yapılabilir.

Joomla Derneği aşağıdaki geçici yönetim kurulu tarafından kuruldu:

 

Joomla! Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği - Kurucu Yönetim Kurulu
 Görev  Üye İsmi İşi-Mesleği  Ticari Adresi 
 Başkan  Aytuğ Halil AKAR

Web Danışmanı

Web Barındırma

Joomla Uzmanı

JoomlaEkip.com
Üye  Muhammed Enez AYDÜZ 

Web Danışmanı

Web Barındırma

Joomla Geliştiricisi

JoomlaEkip.com 
Üye  Enes ERTUĞRUL 

Web Danışmanı

Web Barındırma

Joomla Uzmanı

OptimumTasarim.com
Üye  Uğur AYDIN 

Lisanslı Eğitmen

Joomla Uzmanı

WDH.net.tr 
Üye  Denis DULİÇİ 

Proje Yöneticisi

Joomla  Geliştiricisi

Mijosoft.com 
Üye  Ali Murat YILMAZ 

Tıp Doktoru

Joomla Geliştiricisi

JoomlaTema.net 
Üye Mahmut Onur DİMLİ 

Mağaza Sorumlusu

Linux Yöneticisi

AVEA.com.tr 

 

Dernek faaliyetleri ve nasıl katkı sağlayabileceğine dair detaylı bilgiler ile öneri formlarını yakında joomla.org.tr üzerinde bulabileceksiniz. Bu arada soru ve önerilerinizi forumlar üzerindeki ilgili başlıktan yöneltebilirsiniz.

Herkes için hayırlı olmasını dilerim.

 

Joomla! Community