Joomla! 2.5.6 Türkçe Tam Sürüm Yayınlandı

Bu habere oy verin
(6 oy verilmiş)

Joomla 2.5.2 Türkçe Yyaınlandı

Joomla! 2.5.5 sürümünün yayınlanmasından 2 gün sonra Joomla 2.5.6 sürümü yayınlandı. Joomla 2.5.5 sürümüne eklenen yeni 11 özellik vardı. Bazıları bu eklemelerle alakalı olan 12 adet yeni güvenlik problemi olduğu görüldüğü için yeni sürüm çıkarıldı. 2.5.5 sürümüne geçiş yapanların acilen Yönetim Panelindeki güncelleme bağlantısını yada aşağıdaki bağlantıları kullanarak 2.5.6 sürümüne geçiş yapmaları önerilir. Tüm Türkçe Joomla paketlerini aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

Joomla!'nın ne kadar güvenli bir sistem olduğunu anlamak için bu kadar hızlı düzeltmelerin geldiğini görmek yeterli. Joomla gibi popüler sistemler üzerinde sonradan oluşturulan açıklar, kullanıcıların kâbusu iken, Joomla geliştiricileri bu açıkları rapor edilmesinin ardından en çok birkaç gün içerisinde gidererek yeni paketi ve güncelleme yamalarını yayınlamaktadır. Bu hızlı tepki ancak Joomla ve onunla yarışan bazı gelişmiş popüler sistemlerde gerçekleşmektedir. Popüler olmayan sistemler ve özel kodlamalarda ise genellikle saldırıyı gelip veriler kaybedilmeden sorundan haberdar olunmamaktadır. Zira bunu denetleyecek dünya çapında çalışan ekipler bulunmaz.   

Joomla 2.5 ile gelen yeni özellikleri halen incelemediyseniz Joomla 2.5 ile Gelen Yeni Özellikler yazımızı okumanızı öneririz. Eğer Joomla 2.5 serisine geçmek hakkında tereddütleriniz varsa Web Sitemi Joomla 2.5 Serisine Yükseltmeli miyim? başlıklı yazımız sizin içindir.

Unutmayın, yükseltme için aşağıdaki paketleri kullanmadan evvel yönetim merkezinden tek tıkla güncelleme yapmayı deneyebilir, başarılı olursa dil güncellemesi için aşağıdaki Türkçe dil kurulum paketini kullanabilirsiniz.

TÜRKÇE PAKET HENÜZ HAZIRLANMADI.

İNGİLİZCE ORJİNAL PAKETİ BU ADRESTEN İNDİREBİLİRSİNİZ:

Kurulum:

Joomla! 2.5 kurulumu önceki serilerin kurulumları ile aynıdır. Joomla! için bir veritabanı oluşturup, Joomla! paketini sunucuda açtıktan sonra, Joomla!'nın kendi web kurulum adımları ile kurulumu tamamlamak sadece birkaç dakikanızı alır. Kurulum adımları da tarafımızdan Türkçeleştirilmiştir ve her adımda detaylı izahat bulunmaktadır. Joomla! 2.5 serisinden itibaren kurulumdaki veritabanı adımında rasgele tablo öneki oluşturma özelliğinden faydalanarak jos_ önekiyle vedalaşabilirsiniz. Dilerseniz jos_ ya da başka bir öneki kendiniz de girebilirsiniz:

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARIDA OKUDU

EN BEĞENİLEN JOOMLA! HABERLERİ

  • Joomla 1.6'dan Joomla 1.7'ye Sorunsuz Yükseltme
    Ne yaptıysanız, kaç sefer denediyseniz başarılı olamadınız. Joomla 1.6.5 siteniz Joomla! 1.7.0 stable sürüme otomatik geçiş işlemi gerçekleşmiyor. Anlaşılmayan hatalar, sistem hata mesajları, beyaz sayfalar... Aslında ...
  • Neden Güncel Sürüm Kullanmalıyım?
     Aslında çoğumuz sürüm güncelliği kavramından haberdarız ama buna gereken önemi verecek kadar anlam yükleyememişiz. Herhangi bir sistemde güncel sürüm kullanmanın en önemli iki sebebinden birine güvenlik, diğer kararlılı...
  • Joomla 1.7.4 Kararlı Sürüm Yayınlandı
    Joomla! 1.7 serisinde bir güvenlik sürümü olarak Joomla 1.7.4 yayınlandı. Türkçe güncellemesiyle birlikte duyurduğumuz bu paket, 2 düşük seviyeli ve 2 orta seviyeli olmak üzere 4 güvenlik güncellemesi içermektedir. Bu it...

İSTATİSTİKLER

Bugün52
Dün125
Bu ay1075
Bugüne kadar2297971