Joomla! 1.5 ve 1.6 İçin Sözün Özü Modülü

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Daha evvel Bizim İsmailağa sitesiyle uğraşırken düzenlediğim, sonra unuttuğum bir eklentiyi, forumda isteyenler olunca yeniden yapmaya niyetlendim ve "yapılacaklar çöplüğümde" neredeyse hazır hale getirmiş şekilde buldum. Aslında gayet basit bir iş yapıyor. Joomla için Günün Sözü, Günün Ayeti, Günün Hadisi, Günün Vak'ası gibi bildiğimiz modüllerden biri.

Farkı ise kopyalanarak farklı amaçlarla kullanılabilmesi. Modül, içeriğini sizin yüklediğiniz bir metin dosyasından çekiyor. Birden fazla metin dosyası kullanarak birden fazla modüle atanabiliyor. Bunun için birden fazla modül aramanız da gerekmiyor. Bu Sözün Özü modülünü kurup, yönetimde dilediğiniz kadar kopyalayabilirsiniz. Ardından dilediğiniz metin dosyasının ismini modülün içinde belirtmeniz yeterli.

Sözün Özü modülünü daha evvel Ercan'ın kodladığı Günün Sözü modülü üzerinde yaptım. Kullanımı ile ilgili açıklamaları ise indirme alanında detaylı şekilde yazdım. Zaten basit bir modül için basit bir kullanım yapısına sahip. Ancak kopyalanarak birden fazla kullanıldığında dikkat edilmesi gereken bir nokta da var.

Modülün kullandığı metin dosyasında, normal şartlarda her satır bir veri olarak okunuyor. Dolayısıyla her sözü, ayeti, hadisi vesair ne giriyorsanız, her birini bir satıra yazmanız gerekiyor. Eğer sözün yazarı ve yılını da belirtmek istiyorsanız Söz|Yazar|Yıl gibi bir düzende yazıyorsunuz. Bunu Olay|Yer|Yıl ya da ne bileyim,Hadis|Kaynak Kitap|Kaynak Sayı şeklinde falan da düşünebilirsiniz. Yani kişi ve tarih olarak tanımlanan yerlerde kişi ve yıl belirtmeniz şart değil.

Örnek yazılışlar:

Niçin dînin emirlerini yapmıyorsun? Eğer âhirete inanıyorsan ve hazırlanmıyorsan, onu dünya karşılığında satıyorsan, bu hâl ahmaklıktır. Çünkü sen, ikiyi bire karşılık değişmezsin.|İmam-ı Gazâli|Vefatı 1111

 

Allah mutlak surette adaleti emreder ! Adaletli olmayı, iyilik yapmayı, vermeyi; konuya komşuya, hısım ve akrabaya. Ve yasaklar; her türlü kötülük ve fenalıktan, hayasızlıktan, zulüm ve saldırganlıktan. Düşünüp tutasınız diye size öğüt verir.|Nahl Sûresi|90

 

Siz yaşlılığın ne demek olduğunu bilemezsiniz ama ben gençliğin nedemek olduğunu çok iyi bilirim.|Orson Welse|1974

 

 

Çaldıran Meydan Muharebesi, Osmanlı ile Safevi arasında, bugün İran'daki Maku yakınlarında gerçekleşti.|Çaldıran|23 Ağustos 1514

 

Ne mutlu Türküm diyene|M.Kemal Atatürk

 

Üzüm üzüme baka baka kararır.

Sözün Özü Modülleri

Bununla birlikte dikkat edilmesi gerektiğinden bahsettiğim şey ise şu ki; örnek yazımlardan son iki örnekte verdiğim gibi, 2. ve 3. alanları yazmak şart değildir. Ancak Modülü kopyalarak birden fazla kullanıyorsanız, her birinde aynı yazım şeklini kullanmalısınız. Bununla ilgili bir sonraki Joomla 1.7 sürümde değişiklik yapacağım.

Ayrıca varsayılanda gelen 3 metin dosyasının yerine kendi metin dosyalarınızı oluşturup kullanmak isterseniz, dosyaları UTF8 Bomsuz biçimde kaydetmeyi unutmayın. ANSI olarak kaydederseniz doğal olarak Türkçe karakter hatası alırısnız.

Güle güle kullanın.

 

Sözün Özü Joomla 1.5 Modülü Sürüm:0.1 

mod_sozunozu Sözün Özü modülü daha evvel Ercan Özkaya tarafından kodlanan Günün Sözü modülü üzerinde geliştirilmiştir. Bu modül, göstereceği sözleri bir txt dosyasından çeker. Seçime göre günde 1 ya da her sayfa yenilemede sözü değiştirir. Kullanılacak txt dosyası modül yöneticisinden belirtilebilir ve modül eklenti yönetiminde kopyalanarak her modülde ayrı dosya kullandırılabilir. Böylece tek modül kurarak birden fazla söz alanı oluşturabilirsiniz (Günün Sözü, Günün Ayeti, Günün Hadisi, Günün Olayı...gibi).

Kullanım detayları, geniş anlatımda.

Sozün Özü Modülü Görünüm

 
 GNU/GPL   Aytuğ AKAR  2011-08-07  4.49 KB  9

 

 

 

Sözün Özü Joomla 1.6 Modülü Sürüm:0.1 

mod_sozunozu_j16 Sözün Özü J1.6 modülü,  Sözün Özü modülünün Joomla! 1.6 için kulanılabilir sürümüdür. Bu modül, göstereceği sözleri bir txt dosyasından çeker. Seçime göre günde 1 ya da her sayfa yenilemede sözü değiştirir. Kullanılacak txt dosyası modül yöneticisinden belirtilebilir ve modül eklenti yönetiminde kopyalanarak her modülde ayrı dosya kullandırılabilir. Böylece tek modül kurarak birden fazla söz alanı oluşturabilirsiniz (Günün Sözü, Günün Ayeti, Günün Hadisi, Günün Olayı...gibi).

Kullanım detayları, geniş anlatımda.

Sozün Özü Modülü Görünüm