Joomla! 1.5 Sürümlerini Nasıl Güncelleyebilirim?

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Sürüm Yükseltme Şekli

 • Aynı serideki (1.5.x sürümden diğer bir 1.5.x sürüme gibi) tüm güncellemeler dizin güncellemesi şeklindedir. Sürümde özel olarak belirtilmemeişse veritabanında herhangi bir işlem yapılmaz. Sistem tarafından herhangi bir dosya ya da görev çalıştırılmaz. Paket içeriği site dizininize gönderilerek züerine yazdırılır.
 • En kolay sürüm yükseltme şekli tam sürüm ile dizin güncellemedir. Sadece son sürüme ait tam sürüm paketini indirirsiniz, masaüstünde açtıktan sonra installation klasörü hariç ne varsa, mevcut site dizininize gönderip üzerine yazdırırsınız.
  • Tam sürüm ile dizin güncellemelerinde 'installation' dizini kullanılmaz. FTP'den güncelleme için tam sürümü gönderirken 'installation'klasörünü ayırmayı unutmayın.
  • FTP aracınız aktarım esnasında var olan dosyalarla değiştirme ya da üzerine yazmak için sorduğunda Evet veya Hepsine Evet seçeneğini kullanın.
  • Eğer özel bir htaccess.txt dosyası kullanıyorsanız bu işlem esnasında htaccess.txt dosyasını da göndermeyin ve değişiklik var mı diye kontrol edin.
 • Yükseltme (Geçiş) Yaması ile güncellemelerde Türkçe Rumuz eklentisi gelmemektedir. Türkçe Rumuz eklentisi sadece yeni kurulumda kurularak etkinleşmektedir. Mevcut siteniz CMSTÜRK paketi ile kurulmadıysa, güncellemeden sonra Türkçe Rumuz eklentisini kurarak SEF adreslerde Türkçe Karakter sorunlarından siz de kurtulabilirsiniz.
 • Tam Sürüm paketimizi güncelleme maksatlı kullananlar Türkçe Rumuz uygulama ekini kurmak için önce plugins klasöründeki turkish.php veturkish.xml dosyalarını silmeliler. Bu dosyalar kurulumda veritabanı komutları ile tanıtılmaktadır ve paketi yeni kurulum için kullanmadığınız takdirde çalışmaz.
 • Dizin güncellemeleri kullandığınız eklentileri ya da verinizi yitirmenize sebep olmaz. Ancak Joomla! dışı bir uygulamayı (forum vb.) Joomla! ile bütünleştirmek için kullandığınız köprüler varsa bunları güncellemeden evvel pasif konuma almalısınız.
 • Kod seviyesinde müdahale ederek değiştirdiğiniz çekirdek dosyalar var ise dizin güncellemesinde bu değişiklikler kaybolacaktır. Joomla ile gelmiş ya da hazır olarak indirilip eklenmiş hiç bir uygulama dizin güncellemelerinde kaybolmaz.
 • Veritabanı güncellemesi yapılmamaktadır. Tablo yapılarında bir değişikliğe gidilmediğinden, yeni tablolar eklenmediğinden böyle bir değişiklik söz konusu değildir.
 • Her hâlukârda güncelleme yapmadan evvel sitenizi muhakkak yedekeleyiniz. Önemli işlemler öncesi yedekleme tedbirini alışkanlık haline getiriniz.
ZIP İNDİR Joomla! 1.5.24 Türkçe İNDİR (6,62 MB ) 
Tam Sürüm .ZIP Paketi İndir ( 6,62 MB )
Tam Sürüm Türkçe. Özellikle Türkçe Rumuz çözümü ve örnek veri geliştirmesi için doğrudan bunun kurulması önerilir.