Joomla! 1.5 Modül Yerleşimlerinde style Kullanımı

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

 

Daha evvel forumda değinmiştim. Ancak yeteri kadar dikkat edilmediğini yine forumdan görüyorum. Aynen mambo ve Joomla 1.0 sürümlerde olduğu gibi 1.5 sürümlerde de modül sitilleri mevcut. Joomla 1.0 sürümlerde -1, -2 gibi kullandığımız modül yerleşimi tanımlarının 1.5 sürümler için biraz değiştiğini görüyoruz.

Joomla! 1.5 ile değişikliğe uğrayan yerleşim sitillerine değinerek, modül yerleşimi kullanımının kolaylaşmasına katkıda bulunmayı hedefliyorum. Şimdi buyrun başlayalım: Joomla! 1.5 sürümlerde temaya modül yerleşimi eklemeye burada değinmiş miydim hatırlamıyorum. Ancak forumda bundan bahsetmiştim. Standart olarak yerleşim ekleme kodunu şeklinde vermiştik. Burada dikkat ederseniz include edilen şeyin türü, yeri ve sitiline değiniliyor. Daha evvel farkında olmadığınız nokta belki de bugün bahsedeceğim style (sitil) kısmı.

Önceki 1.0 sürümlerde yerleşim isminin yanında bazı rakamlarla ifade edilen sitiller artık isimlerle yer değiştirdi. Belki 1.0 sürümler zamanında da hiç dikkatinizi çekmemiş ya da dikkatinizi çekmesine rağmen öğrenme fırsatınız bulunmamış olabilir. O zaman şimdi sırasıdır. Bir modül yerleşimini Joomla temanıza eklerken ona verebileceğiniz biçimler, kullanmaya başladığınızda sizi çok memnun edecek.

Öncelikle eski sitilleri bilenler için kısa bir şekilde tablo ile değinelim: Eski (Joomla! 1.0 ve Mambo Sürümler) Yeni (Joomla! 1.5 Sürümlerden İtibaren) 0 table 1 horz -1 none -2 xhtml -3 rounded outline Şimdi biraz daha detaylı inceleyelim. Eski sürümlerdeki 0 yerine Joomla 1.5'te table kullanmak Eski sistem css dosyalarınız için ideal olmakla birlikte artık bu tarz dosyalar kullanıldığını sanmıyorum. Genelde css dosyalarımız hazır temalardan dolayı hazır dosyalar. Böyle olunca genelde de yeni temalar tercih edildiği için dosyalarımız son teknoloji. Kendi hazırladığımız temalarda ise eski bilgilerimizi kullanıyor olsak da genel kod teknolojisine uygun yapılar kullandığımızı sanıyorum.Kullanım şekli: